Alagöz Kültür Sanat’ın hazırladığı “Kardeşlik Destanı Tiyatral Dans Gösterisi” İzmir’de izleyiciyle buluşacak. Türkiye’den ve Azerbaycan’dan gelen 100 dansçı İzmir’de iki devlet bir milletin hikayesini anlatacak.

Türkiye ve Azerbaycan… Tarihin her sayfasında baş başa vermiş, “İki Devlet Bir Millet” olarak anılan iki kardeş vatan. Tarihten gelen kardeşlik bağlarıyla, kültürleriyle, destanlarıyla, kahramanlıklarıyla, acıları ve zaferleriyle… Çanakkale’den Karabağ’a, birbirine kenetlenmiş iki ülke, iki kardeş… Bu ulu kardeşliğin destansı hikayesi, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan seçilen 100 kişilik dansçıyla hayat buluyor, Alagöz Kültür Sanat’ın hazırladığı gösteride Türk-Azeri kardeşliğini anlatacak 12 hikayeye yer veriliyor.

YENİ DURAK İZMİR

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi‘nin açılışında da sahnedeki yerini alan Kardeşlik Destanı Tiyatral Dans Gösterisi’nin yeni durağı İzmir oldu. Dede Korkut‘un gözünden, Boğaçhan Hikayesi’nden ilk kadın Kaan Tomris Hatun’a, Alparslan’dan Cevanşir’e, Mehmet Akif‘ten Ahmet Cevad’a, Aşık Veysel’den Şehriyar Hare Bülbül Destanı’na “Tiyatral Dans” hikayesi 19 Şubat’ta ilk kez İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde izleyici ile buluşacak. 12 farklı hikâyenin anlatıldığı, 2 perdeden oluşan toplam 120 dakika süren gösteriyle İzmirlilerin gönülleri fethedilecek

ALPARSLAN’DAN CEVANŞİR’E

Muhteşem gösterinin birinci perdesinde Dede Korkut, Nuh Tufanı, 4 Element Nevruz, Boğaçhan, Alparslan’dan Cevanşir’e İki Büyük Komutan, Sarı Gelin ve Tomris; ikinci perdesinde ise İki Büyük Lider, Nizami Gencevi Mevlana, Ayrılık, Çanakkale Kafkas İslam Ordusu, İki Büyük Şair ve Xarı Bülbül’ün hikayesi anlatılacak.

EKİPTE MOTİVASYON TAVAN

Cemal Gürel: Çalışmalarımız çok keyifli geçiyor, çok heyecanlıyız. İzmir’den güzel tepkiler alacağımızı düşünüyorum, ekipte motivasyon tam.
Mammedzade Rübabe: İzmir gösterisi öncesi çok yoğunuz, çok yoruluyoruz ama bu bizim motivasyonumuzu artıyor. Azerbaycanlı olarak İzmir’de böyle güzel bir projeyi canlandırmak benim için çok gurur verici olacak.

Furkan Yiğit Turna: Azerbaycanlı arkadaşlarımızla ilk tanıştığımızda kültürlerimizin bu kadar çok yakın olduğunu bilmiyordum. Bu proje ile birlikte ben de çok şey öğrendim. Nasip olursa İzmirlilere de mükemmel bir gösteri sunacağız. Tam gaz çalışmaya devam ediyoruz.

Elif Özen: İzmir bizim için çok önemli, çok heyecanlıyız. Alagöz Kültür Sanat olarak ilk defa böyle bir projeyle İzmirlilerle buluşacağımız için çok sıkı çalışıyoruz, keyifle izleyecekleri bir gösteri hazırlıyoruz.

Orhan Nabiyev: İki kardeş ülkenin tarihini dansla gözler önüne sermek şereftir bizim için. Bir Azerbaycanlı olarak bu projenin bir parçası olduğum için çok gurur duyuyorum. İzmir’de gösterimiz var, aramıza katılacak herkese şimdiden çok teşekkürler.

19 ŞUBAT’TA İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Cantürk Alagöz’ün kurucusu olduğu Alagöz Kültür Sanat’ın hazırladığı dev gösteri 19 Şubat’ta İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 20.30’da izleyiciyle buluşacak.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir