Aytunç Bentürk Akademi (ABDA),

Konusu dans olan tüm faaliyet alanlarında belirleyici olmak amacıyla, dans, organizasyon, kasting ve sanat bölümlerini kurmuş ve bu birimleri ABDA GROUP çatısı altında birleştirmiştir.

Sektörde doğan ihtiyacı layıkıyla yerine getirmek, kurum ve kişilerin dans ile ilişkili sorularına bir sanatçı hassasiyeti ile yanıt vermek ve geliştirdiği projeler ve yetiştirdiği dansçılar ile Türkiye’nin sesini Avrupa’ya ve giderek tüm dünyaya duyurmak, sportif, zeki, çevik ve ahlaklı genç sporcular yetiştirip ülkemize kazandırmak ABDA’nın misyonunu oluşturmaktır.

ABDA’NIN TARİHİ

1972 yılında İstanbul’da doğan Aytunç Bentürk, 1985-86 yılları arasında profesyonel dans hayatına başladı. Türkiye’nin ikinci dönem dansçıları arasında yerini alan Aytunç Bentürk, 1986-1995 yılları arasında dönemin birçok önemli sanatçısı ile dansçı ve koreograf olarak çalıştı. 1996 yılında “Birkaç İyi Adam” adlı müzik grubunu kuran Aytunç Bentürk, televizyon ekranlarında konu dans olunca bir anda fenomen olmayı başardı. Dans adına bildiklerini geniş çevrelere yaymak amacı ile “FFC” adlı spor salonunda dans dersleri vermeye başladı. Aytunç Bentürk 2 yılın ardından burayı satın alıp ismini “FFDC” olarak yeniledi. Ünlü sanatçı aynı dönemde Dünya ve Avrupa Dans Şampiyonalarında tüm ödülleri toplayarak ününü Türkiye dışına taşımayı başardı. Artık tüm dünya dans çevreleri bu genç Türk çocuğu konuşuyordu. 2005 yılı “FFDC”’ye artık öğrenci sığdırmanın mümkün olmadığı yıllardı. Aytunç Bentürk’ün kafasında ise artık büyük bir dans okulunun ötesinde, büyük bir akademi kurmak düşüncesi yer alıyordu. Aynı yıl kendi adını taşıyan Aytunç Bentürk Dans Akademi’yi Kadıköy’ün şirin bir mahallesi olan Koşuyolu’nda kurdu. Bugün Aytunç Bentürk Dans Akademi bünyesinde çalışan 100’ün üzerinde profesyonel dansçısı, 300’ün üzerinde amatör dansçısı ve 15 kişilik idari kadrosu ile dans adına faaliyetlerini devam ettirmektedir. Salsa dışında dünyada bilinen tüm dans türlerinin icra edildiği tek kurum olan ve öğrencilerince “ABDA” olarak da adlandırılan bu dev yapıdan filmlerde, dizilerde, yarışmalarda, kliplerde, defilelerde, tanıtımlarda ve gösterilerde her yıl yüzlerce insan görev almaktadır.

www.abda.com.tr

Mehmet Akfan Sokak No: 55 Koşuyolu, Kadıköy, 34718 İstanbul


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir